AS13985H18-T
Mfr.Part #
AS13985H18-T
Manufacturer
ams
Package/Case
Datasheet
AS13985H18-T
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Stock
788
Manufacturer :
ams
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
130 µA
Current - Supply (Max) :
250 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V